Ako používať zavážaciu loďku

V tomto článku prinášame niekoľko tipov z našej niekoľkoročnej praxe s využívaním zavážacích lodiek pri kaprárine. Nasledovné rady by vám mali pomôcť využívať vaše zavážacie loďky čo najefektívnejšie.   

Nikdy nepoužívajte spätný chod

A to najmä počas vyvážania, keď je montáž uložená v kŕmnych komorách, resp. zavesená na magnetických držiakoch. Aj keď je väčšina lodiek vybavená ochranným krytom vrtúľ, resp. majú prúdový pohon a riziko zamotania vlasca je minimálne, napriek tomu odporúčame loďku zastaviť a dovinúť hlavný vlasec tak, aby ste loďku mierne potiahli smerom dozadu.

Vždy zapínajte najskôr ovládanie a potom loďku

Zabránite tak nežiaducemu správaniu sa zostavy počas používania.

Seriál o zavážacích loďkách, 2. časť - ako používať zavážaciu loďku 1

Používajte hadičky proti zamotaniu

Používajte hadičky proti zamotaniu na koncovej montáži, čím eliminujete riziko zamotania vlasca do vrtúľ.

Ak používate pelety…

…ako hlavné krmivo, snažte sa použiť mix rôzne ťažkých peliet a krmivo vyklápať za jazdy, čím zakŕmite väčší priestor. Na vodách pod stálym rybárskym tlakom skúste, naopak, použiť minimálne množstvo krmiva. Často je len táto taktika zárukou úspechu.

Pri používaní sonaru

Udržujte pomalú stabilnú rýchlosť. Takto získate vernejší obraz o reliéfe dna. Nehovoriac o tom, že takto predlžujete čas vybíjania batérií, ktoré poháňajú loďku.

Označte si vlasec

Po vyvážke (ak nepoužívate GPS), aby ste sa vedeli opäť vrátiť na lovné miesto. Presnosť je veľmi dôležitá. Na tento účel môžete použiť špeciálny elastický marker od viacerých výrobcov. V noci odporúčame použiť vynikajúcu novinku od Gardner Tackle – svietiacu reflexnú farbu Glo Pro, ktorú nanesiete na vlasec a necháte zaschnúť.

Seriál o zavážacích loďkách, 2. časť - ako používať zavážaciu loďku 2

Plne nabité batérie vysielača a prijímača

To je základ pri bezproblémovom používaní zavážacej loďky počas lovu. Zabránite tak nepríjemným prekvapeniam s vybitím batérií loďky alebo diaľkového ovládania. Osobne nosím k vode minimálne jednu náhradnú batériu do zavážacej loďky a jednu súpravu batérií do diaľkového ovládania. Na dlhšie lovy poslúži nabíjačka, ktorú je možné napojiť na autobatériu, a tak priebežne dobíjať olovené alebo lítiové batérie. Niektorí výrobcovia (ako napr. Carplounge) dodávajú takéto profi nabíjačky rovno s loďkami. Ďalšou možnosťou je použitie solárnych panelov, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Nezabúdajte, že lítiové batérie nesmiete podbíjať pod výrobcom stanovenú hodnotu, inak hrozí poškodenie článkov batérie.

Dážď a vlhkosť

Nič neskracuje životnosť vašej loďky tak, ako vlhkosť na elektronike, a preto je vhodné zabrániť prieniku vody do vašej loďky. Ak vyvážate počas dažďa, odporúčame loďku vždy po vyvážke skontrolovať, či sa v nej nenachádza voda a túto z nej čo najskôr odstrániť. Špeciálnu pozornosť venujte vášmu diaľkovému ovládaniu, ktoré nie je vodotesné. Ideálne je používať vodotesné obaly na diaľkové ovládania.
Záchrana zavážacej loďky
Keď sa stane to najhoršie, zachovajte pokoj a rozvahu. Sledujte smer vetra a nechajte loďku voľne splaviť ku brehu. Prípadne oslovte kolegov rybárov s klasickými loďkami, ktorí vám pomôžu zachrániť váš neovládateľný remorkér. Ak veľmi dobre nepoznáte hĺbku a pomery na danej vode, neodporúčame plávať po loďku. Jej záchrana nestojí za váš život.
Po ukončení lovu loďku očistite od zvyškov krmiva a odpojte všetky batérie. Zabránite tak ich nežiaducemu vybitiu. V prípade dlhodobého skladovania, napr. počas zimnej sezóny, je dobré batérie raz za čas nabiť.

Pár slov na záver

Používajte vaše zavážacie loďky zodpovedne a vyvážajte len na miesta, odkiaľ môžete rybu bezpečne zdolať. Nepreháňajte to s kŕmením za každých okolností. Niekedy je menej viac. To, že na jednu vyvážku vyveziete 4 kg krmiva neznamená, že je potrebné takýmto množstvom prikrmovať permanentne.
To boli základné rady pri využívaní RC lodiek na zavážanie. V budúcom čísle Slovenského RYBÁRA sa pozrieme na príslušenstvo k zavážacím loďkám ako sú sonary, GPS a podvodné kamery. Medzičasom, ak máte viac otázok, kontaktujte nás e­‑mailom na lodky@lodky.sk. Viac informácií nájdete aj na našej stránke facebooku: www.facebook.com/lodky.sk, kde pravidelne uverejňujeme príspevky k tejto problematike.

Seriál o zavážacích loďkách, 2. časť - ako používať zavážaciu loďku 3