fbpx

Príslušenstvo k zavážacím loďkám

V článku sa venujeme príslušenstvu k zavážacím loďkám. Pozrieme sa na tie najzákladnejšie vylepšenia dostupné v našom sortimente a postupne prejdeme k najmodernejším hi-tech riešeniam, ktoré dnešný trh ponúka.   

Sonary

Bezdrôtové sonary sú skvelým pomocníkom pri vyhľadávaní zaujímavých lovných miest. Na trhu existuje niekoľko druhov sonarov, ktoré sa, okrem ceny, líšia hlavne funkciami, ktoré rybárovi ponúkajú. Tie najjednoduchšie, ako napr. FC90, poskytujú najzákladnejšie informácie, akými sú hĺbka vody, jej teplota, stav nabitia batérie loďky a podobne. Technologicky vyspelejšie sonary ponúkajú všetky funkcie, na aké sme zvyknutí pri štandardných sonaroch. Firma Carplounge sa niekoľko rokov úspešne venuje prestavbe sonarov Lowrance na bezdrôtové verzie.

GPS

Zavážacia loďka osadená GPS modulom už nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. Pomocou GPS je možné označiť lovné miesto a opakovane sa k nemu vracať s presnosťou na 1-2 m. Najznámejšou jednotkou GPS je Toson TF640. Toto zariadenie kombinuje funkcie farebného sonaru a veľmi presného GPS na jednom monitore. Sonar je kompatibilný s akoukoľvek zavážacou loďkou bežne dostupnou na našom trhu.

Seriál o zavážacích loďkách, 3. časť - Príslušenstvo k zavážacím loďkám 3

Kamery

Kamery na zavážacie loďky by sme mohli rozdeliť do dvoch skupín. Tou prvou sú podvodné kamery, pomocou ktorých je možné detailne mapovať život pod vodnou hladinou, skontrolovať lovné miesto, či atraktivitu nami ponúkaných nástrah. Druhou skupinou sú kamery, ktoré sú osadené na trupe loďky a pomáhajú rybárom navigovať loďky v prekážkach alebo pri love blízko protiľahlého brehu. Existujú dokonca kamery, ktoré v sebe kombinujú obe z vyššie spomenutých funkcií.

Seriál o zavážacích loďkách, 3. časť - Príslušenstvo k zavážacím loďkám 4

Seriál o zavážacích loďkách, 3. časť - Príslušenstvo k zavážacím loďkám 5

Autopilot

Ide o najmodernejšiu funkciu, ktorá zabezpečuje automatické navigovanie loďky na vopred uložené miesto. Na zvolenom mieste potom loďka vykoná preddefinovaný úkon, napríklad vyklopenie komory s krmivom, či uvoľnenie magnetických držiakov a vracia sa automaticky k rybárovi.
Najkvalitnejším autopilotom na trhu je autopilot od Carplounge. Na navigovanie loďky sa využíva aplikácia v tablete. Dokonca je možné do tabletu načítať mapu rybníka pomocou Google Maps a detailne spravovať uložené lovné miesta. V manuálnom móde je možné loďku elegantne ovládať prostredníctvom dotykového displeja.
To bolo pár slov o príslušenstve k zavážacím loďkám. V budúcej časti sa pozrieme na techniky zavážania a pridáme niekoľko tipov z praxe. Medzičasom, ak máte viac otázok, kontaktujte nás e­‑mailom na lodky@lodky.sk. Viac informácií nájdete aj na našej facebook stránke www.facebook.com/lodky.sk, kde pravidelne uverejňujeme príspevky k tejto problematike.

Seriál o zavážacích loďkách, 3. časť - Príslušenstvo k zavážacím loďkám 6