fbpx

Ako si vybrať zavážaciu loďku

V tomto článku vás prevedieme základnými technickými parametrami zavážacích lodiek, ich pohonov, tvarov, materiálov, upozorníme na možné úskalia pri ich využívaní a pozrieme sa aj na príslušenstvo od sonarov, GPS až po podvodné kamery. Čo je to vlastne zavážacia loďka?

Ak ste nováčikom medzi rybármi, prípadne ste práve presedlali na kaprárinu z inej rybolovnej techniky, možno ste o tomto „zázraku“ ešte nepočuli. I keď predpokladám, že väčšina z vás sa s týmito malými diaľkovo ovládanými loďkami už stretla na nejednom jazere. Vo všeobecnosti ide o rádiom riadenú (RC – skratka z angličtiny, radio controlled) loďku, ktorá bola prispôsobená na prevoz krmiva (boilies, pelety, kukurica, atď.) a jeho vysypanie na konkrétnom lovnom mieste. Aj keď je možné vidieť loďky aj na riekach, resp. mori, ich využitie je spájané najmä s lovom na jazerách. Ide predovšetkým o lov kaprov, i keď loďka vynikajúco poslúži napr. aj pri vyvážaní nástrah na dravé ryby. Dnes sa pozrieme na to, na aké parametre sa zamerať pri kúpe zavážacej loďky. Vybrať si spoľahlivú zavážaciu loďku nie je jednoduché. Na trhu je množstvo alternatív s rôznymi cenami a často s nejasnými špecifikáciami. Prípadne sa kladie dôraz na úplne nepodstatné parametre. Ponúkame vám niekoľko cenných rád pri tomto dôležitom rozhodnutí.

Typ pohonu

Vrtule alebo prúdové čerpadlá? Oba typy majú svoje výhody a nevýhody. Vrtuľové loďky sú často rýchlejšie a majú nižšiu spotrebu batérií. Prúdové loďky sa však vyznačujú perfektnou manévrovateľnosťou, vyrovnaným a tichým chodom. Nehovoriac o ich bezpečnom používaní v zarastených vodách, kde nehrozí namotanie tráv a iných nečistôt na vrtule. Vo všeobecnosti však oba typy lodí od špičkových výrobcov ako Carplounge, Toslon a pod. poslúžia rovnako.

Seriál o zavážacích loďkách, 1. časť 1

Veľkosť

Je potrebné dobre sa zamyslieť nad podmienkami, v akých budete zavážaciu loďku používať a tomu prispôsobiť dizajn a veľkosť loďky. Dlhšie modely sa lepšie vyrovnajú s vlnami, ale sú citlivejšie na horšie poveternostné podmienky. Naopak, krátke modely, napr. Vegaboat Micro lepšie odolávajú vetru, ale vo väčších vlnách strácajú na výkonnosti. Veľkosť trupu lode má spravidla vplyv na veľkosť komory na krmivo. Niektoré lode ponúkajú možnosť vyvážať koncové montáže a krmivo oddelene, prípadne sú viackomorové, čo stojí za zváženie najmä ak vyvážate viac ako jednu udicu. No a aby to nebolo také jednoduché, nezabudnite, že tieto skvosty treba k vode nejako dopraviť, a tak spratnosť môže hrať významnú úlohu.

Dosah

Ak chytávate na väčších vodných plochách, odporúčame výber loďky s väčším dosahom. Možnosti na trhu sa pohybujú od 100 do 1 500 metrov. Zároveň však majte na pamäti, že 50 cm loďka vo vzdialenosti pol kilometra od brehu je už ťažko viditeľná.

Výdrž batérií

Niektoré loďky majú omnoho rýchlejšiu spotrebu batérií ako ostatné. Nie je to znakom nekvality a treba si uvedomiť, že batérie často poháňajú loďku s pár kg krmiva niekoľko kilometrov s rozsvietenými ledkami, napájajú sonar, GPS a pod. Tento zdanlivý problém sa dá vyriešiť zakúpením minimálne jednej náhradnej batérie, prípadne solárneho panela, ktorý priebežne batériu dobíja. Odporúčame používať kvalitné lítiové batérie, ktorých hlavnými výhodami sú veľkosť, nízka hmotnosť a rýchla doba nabíjania.

Doplnky

Na niektoré modely je možné dodatočne namontovať sonary, GPS a podvodné kamery. Všetko kvôli presnej lokalizácie rýb a umiestnenia návnad. Je dobré vedieť, či vami vybratá loďka ponúka možnosti následnej úpravy. Prípadne zvážte možnosť zakúpenia loďky s už osadeným jednoduchým sonarom FC90, ktorý postačujúco vykreslí reliéf dna.

Na záver

Nezabudnite, že zavážacia loďka sa stane súčasťou vašej rybárskej výbavy počas niekoľkých rokov. Preto treba jej výber starostlivo zvážiť a investovať do kvality. Ak ste sa počas čítania stratili (podobne ako zavážacia loďka mimo dosah ovládania), napíšte nám na lodky@lodky.sk. S radosťou vám poradíme a vrátime „na dosah“.

Seriál o zavážacích loďkách, 1. časť 2

Seriál o zavážacích loďkách, 1. časť 3