Jedinečné kaprárske preteky LODKY.SK CUP 2021

Koncom minulého roka sme sa rozhodli zorganizovať prvé preteky svojho druhu, kde by bola povolená len vyvážka zavážacou loďkou. Teda, diametrálne odlišné preteky od tých „nahadzovacích“, či tých, kde sú povolené na vyvážku štandardné člny. Dôvod bol jednoduchý. Aby si aj loďkári prišli na svoje a predviedli sa v tom najlepšom svetle so svojou technikou. No a v neposlednom rade, aby sme si počas pretekov vymenili cenné skúsenosti s lovom so zavážacou loďkou. Na tento formát pretekov sme vybrali Dolnobarský rybník a termín sa nám ušiel relatívne neskorý, čiže koniec októbra 27.-31.10.2021.

Na súpiske sa spočiatku objavili viaceré zvučné mená slovenskej kaprárskej scény, ale keďže sa preteky IBCC konali v rovnakom termíne, museli si stanoviť priority. Napriek tomu sa do štartovnej listiny dostali kvalitné tímy z celého Slovenska, dá sa povedať od Prešova až po Bratislavu, či Malacky. Ba dokonca sa na preteky prihlásili aj tímy, ktoré bežne so zavážacou loďkou nechytajú a túto sme im bezodplatne po dobu pretekov zapožičali.

Preteky boli rozdelené do dvoch polčasov (aby sa zabezpečila čo najväčšia rovnoprávnosť medzi loviacimi) a počítali sa ryby (kapor a amur) s hmotnosťou 9 a viac kilogramov. Pôvodne mali preteky trvať 88 hodín, ale po odsúhlasení pretekármi, sme posunuli začiatok druhého kola o hodinu a ďalšiu nám pridal prechod na zimný čas, takže čistá doba lovu sa natiahla na 90 hodín.

Po vylosovaní lovných miest a následnom presune súťažiacich na svoje stanovištia, bolo v stredu o 12:00 hod. odštartované. Prvá ryba bola zakrátko hlásená z lovného miesta č. 11, kde sedeli chalani z  M&M RT4 Team. Títo prišli pripravení po technickej stránke ozaj perfektne a ich flotilu zdobili dve „nabúchané“ zostavy Carplounge RT4. V prvom kole pretekov sa im darilo doslova „dolovať“ ryby a do druhého kola nastupovali z pekného 2. priebežného miesta. Avšak nie veľmi šťastná ruka v druhom losovaní  ich poslala na „neslávne“ lovné miesto 14B, kde sa im už nepodarilo pripísať žiadnu bodovanú rybu do tabuľky a prepadli sa na celkové šieste miesto.

Na čelo pretekov v prvom kole sa dostal Tittus team, ktorý vyťažil dobrý žreb v prvom kole, lovné miesto 17., na maximum. Tento výkon im v konečnom zúčtovaní nakoniec zabezpečil zaslúžené celkové tretie miesto.

Napínavý súboj sa odohrával na prvých dvoch miestach. Na čele tabuľky sa pred poslednou nocou držal CARPIO team, ktorý sa tam vyšvihol dobre zvolenou taktikou v druhom kole, do ktorého nastupoval len s dvomi rybami v tabuľke. Na päty im však šliapala sympatická dvojica z teamu Dr. Baits – vnuk s dedom – Paťo Bakuš s Paľkom Lovci. Napriek tomu, že bežne so zavážacou loďkou nechytajú a mali od nás zapožičanú loďku RT4, s ktorou manévrovali doslova prvý krát, pretek sa im podarilo vyhrať. Rozhodol o tom kapor s hmotnosťou 13,66kg, ktorého chytili poslednú noc. Nedá mi nespomenúť, že táto výhra nebola náhodná, nakoľko to boli ich tretie preteky v rade na tomto jazere, kde skončili vždy najhoršie na druhom mieste. Dokonalé poznanie revíru z predošlých rybačiek tak prinieslo svoje ovocie.

Celé preteky sa niesli v priateľskej atmosfére a v duchu fair-play. Bolo ozaj zaujímavé sledovať preteky z pohľadu diváka, či organizátora, kedy do vody nebola „nahodená“ jedna montáž, odtrhnutá jediná spomba, či vystrelená jediná gulička z kobry. O aktivite na jazere sa tak súťažiaci dozvedali len zo zvýšenej, či zníženej frekvencie zvukov motorov zavážacích lodičiek, či priebežnej tabuľky, ktorú sme zverejňovali počas pretekov.

Na záver by som chcel ešte raz poďakovať pretekárom za férový pretek, vytvorenie skvelej atmosféry a maximálne nasadenie doslova do posledných minút. A zároveň vás všetkých pozvať na 2. ročník pretekov, ktorý sa bude konať 26.-30.10.2022 opäť na Dolnobarských rybníkoch.

Peter Obročník,
Lodky.sk

Konečná súpiska pretekov